Kategorie
→ radio DX-ing → reflex

Degen DE1103

Zdecydowałem się. Od jakiegoś czasu nurkowałem w rozmaitych forach, stronach i portalach specjalistycznych, coby porównać trzy globalne radioodbiorniki i wybrać jeden z nich. Mowa tu rzecz jasna o przenośnych odbiornikach fal krótkich z „klasy średniej” – nie stać mnie nic a nic na burżujskie cacka Sony, Sangean, czy choćby Grundinga (mam na myśli sprzęt z naprawdę górnej półki, cyfrowe odbiorniki z  pełnym zakresem SW wraz z modulacją SBB i paroma innymi zabawkami dla nasłuchowców). Spośród „trójcy”: SANGEAN ATS-505, TECSUN PL600 i DEGEN DE1103, wybrałem ten ostatni odbiornik.

Dlaczego? Z prostego i praktycznego powodu. Wszystskie powyższe miały podobną cenę, parametry i wszystykie zawierały możliwość nasłuchu poprzez SSB. Różniły się oczywiście drobiazgami i designem. Zauważyłem jednak, że Sangean i Tecsun (w/w konkretne modele) wypadają najczęściej gorzej w testach porównawczych z Degenem pod najbardziej interesującymi mnie względami: selektywnością, skokiem strojenia i jakością odbieranego sygnału. W przypadku Sangeana ATS-505 płaci się w dużej mierze za markę, a nie funkcjonalność (no, chyba że stać nas na ten model), a Tecsun – podejrzewam – w warstwie technologicznej chyba niczym wielkim nie różni się od Degena, z racji pochodzenia obu firm.

Degen DE1103, to globalny odbiornik, który od dłuższego czasu zbiera mnóstwo pozytywnych opinii w światku DX-erów i innych maniaków nasłuchu na falach krótkich. Po obejrzeniu dziesiątek filmików z testami porównawczymi, zauważyłem, że Degen często bił na głowę naprawdę uznane odbiorniki (np. Sony, z nowszych linii ICF, czy wspomanianego wcześniej Sangeana) i charakteryzował się naprawdę świetną selektywnością zarówno we wszystkich pasmach SW (pełne pokrycie w zakresie: 100 – 29999 KHz) jak i przy nasłuchu SSB. Podobnie rzecz miała się z falami średnimi, czy nawet z FM.

Czekam zatem na paczkę z Degenem, mając nadzieję na owocne nasłuchy w trakcie zbliżającej się wiosny.

Poniżej szczegółowa specyfika modelu DE1103 od producenta:

 • – FM : 76.0 – 108.0 MHz
  – AM : 520 – 1710 KHz
  – SW & LW : 100 – 29999 KHz
  – Noise Limit Sensitivity: FM < 10uV; MW < 1mV/m; SW < 20Uv
  – SW Selectivity: Wide band > 40dB; Narrow band > 50 dB
  – AM 2nd IF Bandwidth: Wide band < 6KHz, Narrow band < 4KHz
  – FM STEREO / MW / LW / SHORTWAVE
  – SSB (Single Side Band)
  – Both MW / SW brand using Dual Conversion Technology to achieve higher quality reception
  – There are 3 tuning method including Auto – Scanning, Manual Scanning and Direct input Frequency
  – Fine Tuning Function allows you to tune to the station more precisely
  – Quality Selection including FM Stereo / Mono, MW Wide / Narrow Reception and News / Music Tone for better listening.
  – 268 Station Memories with permanently stored function
  – Sleep Timer Function with 1 ~ 99 minutes setting
  – Reset Function
  – Super Large LCD with digital pointer, frequency & clock display
  – Two Alarm Clock setting format
  – DX / Local Selection allows you to minimized the background noise of the broadcasting
  – Orange background light on LCD and Keypad
  – Digital Volume Control with 64 levels
  – Built in rechargeable function saving your time on paying attention on batteries capacity and also saving your money on further purchasing batteries or charger.
  – Audio Line Out Jack included.
  – Noise Limit Sensitivity : FM < 10uV ; MW < 1mV/m ; SW < 20uV
  – SW selectivity: Wide band > 40dB ; Narrow band > 50dB
  – AM 2nd IF bandwidth : Wide band < 6KHz , Narrow band < 4KHz
  – Unit Size is 165 x 105 x 29mm
  – Batteries Requirement: UM3 x 4, (AA) Size
  – DC : 8V 300mA
  – Accessories : 1pc External Antenna, 1pc Stereo Earphone, 1pc Rechargeable Adaptor , 1pc Carring Case & 1pc Manual.

9 odpowiedzi na “Degen DE1103”

Śmiej się, słucham dosyć często Wolnej Europy, która nadaje jeszcze w wieeeeeelu językach, m.in. po rosyjsku, ukraińsku, czy białorusku :)→http://www.rferl.org/

Znakomity odbiornik. Szczególnie czułość na zakresie UKF jest mocno wyśrubowana i pozwala na odbiór stacji słabszych na granicach zasięgu. Idealny do zabawy w DX. Krótkie dają również możliwość odbioru stacji w systemie modulacji SSB. Słabszą stroną są fale długie, a to wskutek użycia aperiodycznych obwodów wejściowych, co nie gwarantuje pełnej czułości i selektywności. Wobec utraty znaczenia przez ten zakres nie jest to takie istotne.

Fale długie, tutaj na południu Polski nie zachwycają bogactwem odbioru, jednak nie narzekam, bo to nie mój ulubiony zakres. Selektywność SW + wstęga SSB w Degenie sprawują się rewelacyjnie jak na moje potrzeby… :)

Co nie zmienia faktu, że chyba sprawię sobie Tecsuna PL660 :)

Pozdrawiam

fajny blog, gratuluję! Jeśli chodzi o odbiorniki to bardzo dobry wybór, chociaż mam zarówno DE1103 i PL600 i to ciężki wybór bo każdy ma swoje zalety, a odbiór w gruncie rzeczy na kf jest bardzo zblizżony. DE1103 na pewno lepszy na ukf. Ale mam też PL660 i zdecydowanie polecam do KFu, a już na pewno do odbioru SSB na pasmach amatorkich, bez porównania do dwóch pozostałych.
pozdrawiam !

Warto zwrócić uwagę na Tecsuny z procesorem DSP. Odbiorniki te mają znakomitą selektywność na UKF, lecz czułością ustępują nieco Degenowi. Dźwiękiem też.

Odbiorniki Degen 1103 i Tecsun Pl 390 DSP różnią się też co do ergonomii obsługi.

Tu góruje raczej Tecsun. Przede wszystkim ma dwa tryby strojenia i programowania stacji na wszystkich zakresach. System ETM umożliwia automatyczne zaprogramowanie nie tylko najsilniejszych stacji w okolicy. Reaguje też na słabsze stacje. Znakomicie ułatwia obsługę odbiornika w miejscu, które nie jest stałym miejscem pobytu użytkownika. Odbiornik wyświetla też orientacyjny poziom sygnału.
Do wyczynów DX na UKF wolę jednak Degena 1103. Czułość nie do pobicia wśród niedrogich odbiorników przenośnych. Selektywność też nie budzi zastrzeżeń. Czego Degen nie lubi, to bardzo bliskiego sąsiedztwa stacji nadawczych, nawet tych obiektywnie małej mocy; przeszkadza to DX z anteny zewnętrznej, bo bardzo mocne sygnały z okolicy psują odbiór słabych sygnałów. Najlepiej z Degenem oddalić się od miejskich nadajników, by znaleźć dość liczne stacje spoza „normalnego” zasięgu UKF. Zabawa jest przednia.

Czytałem gdzieś w necie, że Tecsun PL 660, choć podobny wyglądem, ma zupełnie odmienny układ elektroniczny od Tecsuna 600.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.