R.U.T.A.

R.U.T.A. jako oryginalny projekt muzyczno-kronikarski funkcjonuje już jakiś czas. Czym R.U.T.A. różni się od innych „folkowych” poczynań, tak modnych w ostatnich latach? Ano tym, że nie jest to ani wskrzeszenie sielankowych chłopskich przyśpiewek, gdzie Jasiu kocha chłopkę, a żniwa, to święto na wsi spokojnej i wesołej. R.U.T.A., to również nie neofolkowe popłuczyny, gdzie miksuje się Peruna i innych delikwentów słowiańskiej mitologii.

R.U.T.A., to wkurw, krew, rebelia i chłopska anarchia. Maciej Szajkowski grzebał długo w gąszczu chłopskiej twórczości sprzed wieków i wreszcie dokopał się do kulturowych świadectw i autentycznych chłopskich pieśni, które rozpierdalają w pył to, co wtłaczano nam w łby w szkołach; każdy/-a zna pozłacane obrazy poczciwego chłopiny, który cierpi pod dziesięcinami i pod pańskim, feudalnym batem, ale w tej laurce przeważają odcienie sielankowe. Przenica się złoci, piękna polska wieś kwitnie, Jasiu goni dziewczę, siano w stodole skrzypi, baby piszczą, gorzałka się leje. W tle oczywiście figurka maryjki pełzająca z babami po wsiach, poczciwy pleban błogosławiący bochny chleba… Polska wieś sprzed stuleci.

Rzeczywistość była bardziej brutalna, o czym świadczą nie tylko uniwersyteckie uczone głowy zajmujące się chłopskimi buntami i powstaniami, ale i same świadectwa chłopskie, jak w bursztynie, zamknięte w chłopskich pieśniach. Autentycznych, pełnych bólu, wściekłości, chęci zemsty na panach i klechach. Pieśni, w których pęka sielski obraz poniżonego, acz poczciwego chłopa, w których cep ląduje na łbie feudała, a ksiądz wisi na pobliskim dębie.

R.U.T.A., to akustyczne powstanie chłopskie, to punkrock antyfeudalny, kronikarski zapis krzywdy i wkurwienia. Na wokalach m.in. Robal z DEZERTERA, Nika z POST REGIMENTU i Guma z MOSKWY…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s