Tecsun vs Degen

Aby gruntownie sprawdzić jak sprawuje się Tecsun PL-660, potrzeba wiele miesięcy nasłuchu w wielu miejscach. Póki co – z uwagi na pogodę – nasłuchuję w domu, a więc otoczony metalem, betonem i instalacjami elektrycznymi w ścianach, co w oczywisty sposób osłabia i zniekształca sygnał radiowy. Wiadomo, że fale krótkie, to nie filcharmonia i na próżno tam szukać krystalicznie czystego odbioru, acz zdarzają się niemal idealne „wysepki” w eterze, gdzie wszystko świetnie brzmi.

Poniżej dwa przykłady:

→ Tecsun PL-660 w nasłuchu na falach krótkich o długości 49 metrów – o godzinie 19:00 UTC, kiedy to właśnie pasmo SW jest najbardziej „oblężone” przez mrowie rozgłośni. Tecsun z zewnętrzną anteną długości 20 metrów;

→ porównanie pracy Tecsuna i Degena w tym samym czasie na falach: krótkich, średnich i długich. Oba odbiorniki bez anten zewnętrznych – tylko teleskopy.

Kolejnym krokiem będzie oczywiście wyruszenie z radiem poza miasto. Najlepiej w góry. Beskid Mały – mimo swojej nazwy, to niemal 1000 m.n.p.m. więc warunki idealne do nasłuchów. Fale krótkie, to nie FM, mają zasięg ogólnoświatowy, więc w warunkach pozamiastowo-górskich będzie ślicznie :) Jedyne ograniczenia wyznacza jonosfera Ziemi i… Słońce (no i, rzecz jasna, specyfika naszego własnego położenia). Kiedyś myślałem, że wybuchy na Słońcu i ich wpływ na odsłuch na falach krótkich, to naciągany fakt fizyczny. Nieprawda. Ilość warstw jonosfery zależy od tego, co dzieje się na Słońcu i pod jakim kątem promienie naszej gwiazdy padają na Ziemię. Dlatego krótkofalowcy (nasłuchowcy jak i DX-erzy nadający w świat) śledzą aktywność Słońca każdego dnia (co można uczynić przy pomocy kilku stron internetowych publikujących każdego dnia aktywność Słońca względem fal radiowych).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s